"ВТБ КОНСУЛТ" ООД - водни помпи, хидрофори  и противопожарни помпи
Начало  ВОДНИ ПОМПИ  ХИДРОФОРИ  АКСЕСОАРИ  ПРОМОЦИИ  СХЕМИ И ИНСТРУКЦИИ ЗА МОНТАЖ  ПРОТИВОПОЖАРНИ СИСТЕМИ  РАЗПРОДАЖБА
  Начало / СХЕМИ И ИНСТРУКЦИИ ЗА МОНТАЖ 
 

ИНСТРУКЦИИ ЗА ИНСТАЛАЦИЯ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ЕЛЕКТРОЗАДВИЖВАНИ ПОМПИ PENTAX

 

 Условия за експлоатация и инсталация на помпите

 При нормални условия на работа, електрозадвижваните помпи  Pentax:

  • са подходящи за изпомпване на чиста вода и други течности, неагресивни в химически или механичен аспект към материалите на помпата и неизбухливи, с максимални температури от 90° С, ако работното колело на помпата е метално (желязо, месинг, стомана), или с максимални температури от 50° С, ако работното колело на помпата е пластмасово (Noryl) или има един или повече пластмасови дифузери;
  • трябва да бъдат монтирани в добре вентилирани помещения, без запрашавания, да бъдат защитени от неблагоприятни климатични условия, при околна температура между 5° и 40°С. При инсталиране на машината е препоръчително около нея да се оставя значително свободно пространство за извършване на дейности по ремонт или демонтиране;
  • те са с ротор с хоризонтална ос (с изключение на модели MP V, MX V, ULTRA V, които са с вертикална ос) и опорен фундамент в основата: от съображения за безопасност електрозадвижваната помпа следва да бъде анкерована посредством отворите на опорния фундамент; да се избягва инсталиране, при което двигателят е под тялото на помпата;
  • помпите не трябва да бъдат запускани повече от 5 до 30 пъти за един час на равномерни интервали: колкото е по-висока мощността на машината, толкова по-малък е броят на запуските;
  • помпите могат да поддържат максимално работно налягане, както следва: за CAM/JMC/INOX/JPL/PM45/CP45/MD/CS/CR/CH/CB100/CM50-75-100: 6 bar, CAB/AP/PM80/CP75/MD/MB/MPX/CM150-200-300-400-550: 8 bar, стандартизирани електрозадвижвани помпи от серия CM: 10 bar, MP/MX60ч400(V)/CB160ч1500: 11 bar, MX450V: 14 bar, ULTRA  при 50 Hz: 8 bar за помпи с брой работни колела ? 6 и 14 bar за помпи с брой работни колела ? 7; ULTRA  при 60 Hz: 8 bar за помпи с брой работни колела ? 4 и 14 bar за помпи с брой работни колела ? 5.

 

Тръбопровод

Тръбопроводът следва да бъде прикрепен и анкерован към своите опори и да бъде свързан така, че да не предава никакъв натиск, напрегнатост и вибрации към помпата. 

Вътрешният диаметър на тръбопровода зависи от неговата дължина и от дебита, който трябва да поддържа: той трябва да бъде подбран така, че скоростта на течността да не надвишава 1.4 - 1.5 m/s при всмукване и 2.4 - 2.5 m/s при подаване. При всички случаи, диаметърът на тръбопровода не трябва да бъде по-малък от диаметъра на изпускателните отвори на помпата.

Преди инсталация проверете дали вътрешността на тръбопровода е чиста.

Смукателният тръбопровод: 

  • трябва да бъде максимално къс, без стеснявания или резки промени на посоката;
  • трябва да бъде идеално херметизиран и да издържа на отрицателното налягане, създавано от помпата при всмукване;
  • трябва да бъде във възходящо направление спрямо помпата, за да се избегнат въздушните джобове, които могат да блокират пусковата помпа или да изключат нейното действие.

При смукателен режим, инсталирайте клапан в долната част на смукателния тръбопровод: ако е инсталирана автоматична пускова помпа, този клапан може да бъде заменен с възвратен вентил, инсталиран директно на смукателния отвор. За правилната работа на помпата с електродвигател, краят на смукателната тръба трябва да бъде потопен във вода на дълбочина най-малко два пъти диаметъра на тръбата. 

За работа на помпата под напор, поставете запорен клапан. 

На подаващия тръбопровод следва да бъдат инсталирани възвратен вентил и регулаторен клапан. За предпазване на помпата от хидравличен удар и за блокиране на обратния поток, следва помпата да изключва неочаквано, възвратният вентил би трябвало да бъде инсталиран  срещу течението на регулаторния клапан. Регулаторният клапан служи за регулиране на подаването, напора и абсорбираната мощност.

Върху подаващата тръба монтирайте индикатор за налягане (манометър). 

За автоматична пускова помпа, в случай на много високи пускови смукателни нива (над 5 метра и под 9 метра), подаващият тръбопровод трябва да има право, вертикално удължаване от най-малко 1 метър.

 

Електрическо свързване

Подберете внимателно захранващите проводници съобразно тяхната дължина и електрическия ток по данни от табелата с техническите спецификации на електрозадвижваната помпа. Подгответе краищата на силовите и заземителните проводници така, че след свързване проводниците да останат твърдо прикрепени към клемните гайки и заземителните винтове. Електрическото свързване трябва да се извършва от квалифициран електротехник в съответствие с действащите локални разпоредби.

Свържете клемите, както е показано в схемата на и/или на вътрешната страна на капака на присъединителната кутия. Проверете ефикасността на заземителната линия и свържете електродвигателната помпа към определената клема.

Уверете се, че захранващото напрежение е адекватно заземено с цел доброто заземяване на електродвигателната помпа.

Двигателят на някои еднофазни помпи има защита с термопрекъсвач, който се затваря автоматично и е инсталиран в намотката: преди всяко действие по поддръжка и/или ремонт на помпата, изключете електрическото захранване, тъй като двигателят може да бъде спрян от прекъсвача, поради което би могло да се стартира неочаквано.

Във всички случаи, и при трифазни и при еднофазни електродвигателни помпи, се изисква инсталиране на ефикасна електрическа защита (термомагнитен изключвател и диференциален изключвател с тригерен лимит Ј 30 mA), гарантираща изключване от захранващата мрежа, с минимално отваряне на контакта от 3 mm.

 

Стартиране

Преди стартиране на помпата проверете свободното въртене на вала на двигателя. За тази цел, валът на електродвигателя на по-малки помпи има прорез за отвертка от страната на вентилатора. В случай на блокаж, поставете отвертка в прореза, след което я ударете внимателно с помощта на пластмасов чук.

Преди стартиране на помпата, напълнете с течност тялото на помпата и смукателната тръба през запълващата пробка: помпата не трябва да бъде ползвана в изпразнено състояние.

Също така, машината не трябва да бъде ползвана при напълно затворен подаващ отвор за дълги периоди (і 2-3 минути): това би могло да причини прегряване на помпената течност и да доведе до повреда на електродвигателната помпа или на нейните компоненти.

Ако машината е ползвана без водно течение от смукването, течността в тялото на помпата би могла да се прегрее: обърнете на това специално внимание преди извършване на всякакви дейности по поддръжка на машината (изпразване, напълване и др.).

При трифазните електродвигателни помпи проверете съответствието на посоката на въртене с посочената от стрелката върху тялото на помпата (по посока на часовниковата стрелка при поглед към помпата от страната на вентилатора); ако посоката е обратна, инвертирайте захранващите проводници на двете фази. 

Проверете дали помпата работи при номинални характеристики, посочени на табелата със спецификации: ако това не е така, регулирайте запорния клапан на подаващата тръба и/или настройте показанията на всички датчици за налягане.

 

Поддръжка

Електродвигателните помпи не се нуждаят от специална поддръжка. Ако съществува опасност от замръзване, при спиране на помпата за продължителен период се препоръчва пълното изпразване на тялото на помпата и на тръбопровода. Преди ново стартиране на помпата, проверете дали няма блокиране на вала поради някаква причина и изцяло напълнете с течност тялото на помпата и смукателната тръба.

При работа по поддръжка на машината, затворете запорните клапани на смукателната и на подаващата тръба и изпразнете наличната в помпата течност посредством пробките върху тялото на помпата: обърнете специално внимание на помпената течност (температура и налягане).

Забележка: Преди всяко действие по поддръжка и/или ремонт, изключете електрическото захранване.

 

Отстраняване /унищожаване/

Този вид съоръжения не изискват специални процедури за демонтиране и унищожаване. Следва да се съблюдават действащите законодателни разпоредби за условията на унищожаване, възстановяване и рециклиране на материалите.

 


web design by MARKET ® WebBuilder
 
Последно обновяване на:  19  Юни  2015 ( петък )